Jak wybrać najlepsze raki do butów zimowych

Gdy rtęć spada, a w zasięgu wzroku pojawiają się ośnieżone szczyty, zaczyna rosnąć podniecenie, że po długim monsunie znów można wyruszyć na szlaki. Ale zanim założysz swój zimowy sprzęt, musisz wyposażyć się we właściwe narzędzia.

Obejmuje to uzyskanie odpowiedniej pary butów, które utrzymują stopy ciepłe i suche, jak również znalezienie innych niezbędnych elementów, takich jak skarpety termiczne i getry. Ale być może jednym z najważniejszych elementów wyposażenia, którego potrzebujesz są raki.

Są to metalowe kolce, które można zamontować na butach turystycznych lub butach, aby zwiększyć przyczepność na lodzie i śniegu. W tym blogu opowiemy Ci o rodzajach dostępnych raków, dlaczego potrzebujesz ich w zimie, jak je wybrać (w oparciu o różne warunki terenowe) i kilka przydatnych wskazówek, jak prawidłowo ich używać.

Co to jest rak i dlaczego go potrzebujesz?

Raki https://dobrenarty.pl/skituring/harszle-i-raki/ to urządzenie, które ma kolce na spodniej stronie, aby zwiększyć przyczepność na lodzie i śniegu. Jeśli wybierasz się w góry, lub wybierasz się na wyprawę wysokogórską, raki są obowiązkowym elementem sprzętu outdoorowego.

Raki mogą być również używane na różnych terenach w miesiącach jesiennych i zimowych, takich jak zamarznięte jeziora i rzeki, gdzie nie ma płatów śniegu.

Może to być ratownik, jeśli jesteś na wycieczce i teren nagle staje się dla ciebie zbyt śliski. Raki mogą być również używane na terenie skalnym, ponieważ kolce są świetne do pomocy w wspinaczce skałkowej.

Rodzaje raków

Istnieją dwa główne rodzaje raków – trad i approach. Raki tradowe są przeznaczone do stromego, oblodzonego terenu, np. do wspinaczki górskiej. Raki podejściowe są przeznaczone do umiarkowanego terenu, takiego jak wędrówki po śniegu lub lodzie. Raki dzielą się na dwie kategorie – przednio-punktowe i tylno-punktowe. Raki przednie mają pojedynczy punkt przedni i świetnie sprawdzają się w stromym terenie. Raki tylno-punktowe mają dwa punkty, jeden z przodu i jeden z tyłu. Raki z tylnym punktem są generalnie bezpieczniejsze, ponieważ w razie utraty przedniego punktu masz zapasowy.