Budowa i funkcje skarpetek dla kolarzy

Kolarstwo to ciekawy sport, który może uprawiać praktycznie każdy. Wszystko zależy od zacięcia i motywacji. Na początek wystarczy sam rower. Niektórzy pasję kolarską nabywają już we wczesnym dzieciństwie, gdy tylko wsiądą na swój pierwszy rower i nauczą się samodzielnie pedałować. Najwytrwalsi będą to kontynuować przez kolejne lata. Nawet, jeśli ktoś uprawia kolarstwo rekreacyjnie, a nie wyczynowo, powinien zaopatrzyć się w odpowiednią odzież ochronną oraz kilka niezbędnych akcesoriów. Cały strój kolarza ma znaczenie. Poczynając od nakrycia głowy, a kończąc na skarpetkach. Właśnie ta ostatnia część garderoby budzi najwięcej kontrowersji i sprzecznych emocji.

Jakie cechy powinny mieć skarpetki na rower?

Pytanie jak wybrać skarpetki kolarskie spędza sen z powiek wielu początkującym rowerzystom. Każdy, kto rozpoczął przygodę z regularną jazdą na rowerze szybko zauważy, że najzwyklejsze skarpetki po prostu się nie sprawdzają. W skarpetkach bawełnianych lub akrylowych noga niemal natychmiast robi się mokra, co znacznie utrudnia jazdę. Zamiast skupić się na przyjemności, kolarz nieustannie myśli o dyskomforcie, który odczuwa. Dobre skarpetki na rower powinny być odpowiednio elastyczne, zwiewne, przepuszczające powietrze i trwałe.

Jaką długość skarpet wybrać?

Kolarze mogą zdecydować się na skarpetki krótkie, średniej długości lub długie sięgające do połowy łydki – https://sprint-rowery.pl/skarpetki-kolarskie. To właśnie ten ostatni rozmiar cieszy się największym wzięciem. Kolarze lubią długie skarpetki, bo w nich noga nie obija się tak łatwo o rower, a woda nie dostaje się do butów nawet w wyniku przejazdu przez sporą kałużę. Początkujący rowerzyści także szybko mogą się przyzwyczaić do nietypowej długości skarpet. Skarpety takie są wzmacniane na palcach i piętach. Posiadają też funkcjonalne ściągacze, lecz wcale nie powodują nadmiernych ucisków. 

Czy materiał ma znaczenie?

Rodzaj materiału, z którego wykonuje się skarpetki dla kolarzy jest kluczowy. Najlepiej kupować takie modele, które wykonane zostały z elastanu, poliamidu lub polipropylenu. Są to materiały zapewniające przewiewność, ale także trzymające ciepło w chłodniejsze dni. Działają na podobnej zasadzie co odzież termoaktywna. Taki rodzaj materiału pochłania wilgoć, dzięki czemu stopy mniej się pocą i neutralizuje się nieprzyjemny zapach. Uczucie przegrzanych stóp na pewno nie jest lubiane przez sportowców i nie przysparza im więcej radości z uprawiania aktywności fizycznej. Dlatego też twórcy skarpetek dla kolarzy znaleźli rozwiązania tego problemu.

Jakie skarpetki na zimę?

Na sezon zimowy trzeba zakupić solidniejsze skarpety. Najlepsza będzie wełna merino. Takie skarpetki naprawdę dają niesamowite ciepło nawet podczas ekstremalnej jazdy. Poza tym, ich rolą jest odprowadzanie wilgoci, co jest bardzo istotne, gdy na dworze plucha. Zimowe skarpetki dla rowerzystów są grubsze, więc może ucierpieć nieco technika jazdy, ale za to wyeliminować można ryzyko przemarzniętych stóp. Można jeździć zatem efektywnie na rowerze przez cały sezon. Nie trzeba rezygnować z ulubionego sportu, gdy zrobi się chłodniej.