Wybór opon rowerowych

W ostatnim czasie wiele osób zastanawia się jak wybrać opony rowerowe. Nie jest to takie proste zadanie jakby się mogło wydawać, ponieważ wybór jest bardzo duży. 

Jakie opony rowerowe kupić?

Oferty producentów są skierowane do amatorów górskich wycieczek rowerowych, a także do zawodowych kolarzy. W sprzedaży są dostępne różne rodzaje rowerowych opon: https://sprint-rowery.pl/opony-rowerowe, dlatego każdy można znaleźć rozwiązanie odpowiadające jego preferencjom. Bezpieczeństwo w czasie jazdy uzależnione jest przede wszystkim od stanu opon. Dlatego należy regularnie dokonywać przeglądów, żeby mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Nie wszyscy jednak wiedzą jak wybrać opony rowerowe, ponieważ nie mają wystarczającej wiedzy na ten temat. Szeroka oferta powoduje jednak, że każdy miłośnik jednośladów może wybrać odpowiednie rowery. Inne ogumienie sprawdzi się do jazdy po szosie, a inne do wycieczek górskich. Warte uwagi są nie tylko opony dostosowane do grząskiego gruntu, ale również do asfaltu. Takie czynniki jak bieżnik oraz konstrukcja mają niebagatelny wpływ na właściwości opon. Kluczowa jest również mieszanka, której użyto do produkcji opon. Na asfalt najlepiej pasują oczywiście opony z gładkim bieżnikiem. W mokrych warunkach lepiej zachować szczególną ostrożność, ponieważ mogą nie sprawdzić się dobrze. 

Rodzaje opon rowerowych

Terenowe opony posiadają z reguły charakterystycznie wyglądające klocki bieżnika. To właśnie one są odpowiedzialne za przyczepność. Opony określane jako semi-slicki mają bardzo dobrze widoczne delikatne kostki bieżnika. Są one niezwykle uniwersalne, ponieważ są wykorzystywane nie tylko na asfalcie, ale również w terenie. Na rynku można znaleźć opony letnie oraz zimowe. W trudniejszych warunkach pogodowych dobrze sprawdzi się ogumienie kolcowane. Przy wybieraniu opon należy pamiętać o doborze odpowiedniego rozmiaru. Musi być dopasowana do wymiarów jednośladu. Opony szosowe można spotkać zazwyczaj w rozmiarach 23-622 do 28-622. Cechą tego modelu opon jest oczywiście wysokie ciśnienie, które używane jest w dętkach. Dzięki regulacji poziomu ciśnienia można istotnie wpłynąć na właściwości ogumienia. Utrzymanie dobrej przyczepności na równej powierzchni jest głównym zadaniem tego rodzaju opon. 

Rodzaj ogumienia

W oponach szosowych stosowany jest z reguły gładki bieżnik. Umożliwia on osiągnięcie naprawdę dużej prędkości. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, którym zależy na uzyskaniu dobrego czasu na powierzchni asfaltowej. Takie opony są jednak bezużyteczne w momencie, gdy pogorszą się warunki pogodowe. Do jazdy w terenie będą najlepiej pasować opony z mieszanym bieżnikiem. Na wyróżnienie zasługują także opony gravelowe, które posiadają na bokach specjalne klocki. Charakterystyczny i wyraźny bieżnik jest stosowany w oponach MTB. Do jazdy w błocie będzie pasować inny rodzaj ogumienia niż do jazdy na utwardzonych powierzchniach. Duże znaczenie ma też mieszanka wykorzystana w procesie produkcji opon. Z miękkiej gumy produkuje się opony zjazdowe, które można wykorzystać do jazdy w mokrym oraz trudnym terenie. Na takiej nawierzchni najbardziej liczy się dobra przyczepność. Do szybkich i łatwych tras zdecydowanie lepiej sprawdzą się opony z twardej mieszanki.