Wkładka do buta narciarskiego – jak ją dobrać?

Jeśli jesteś początkującym narciarzem powinieneś wiedzieć jak bardzo ważną rolę odgrywa wkładka w bucie. Większość osób zaniedbuje tą kwestię, jednak zdecydowanie nie należy lekceważyć tej istotnej sprawy. Odpowiednia wkładka zwiększa komfort jazdy na nartach, ale również zwiększa bezpieczeństwo na stoku i pomaga uniknąć niechcianych kontuzji. Dobór odpowiedniej wkładki wydaje się być sprawą drugorzędną. Niestety jest to często bagatelizowany element.

Dlaczego wybór wkładki w butach narciarskich jest tak ważny?

Decydując się na zakup butów narciarskich, czy to będą buty fischer czy innej mniej znanej firmy warto wymienić standardowe wkładki, na takie które będą dopasowane do stopy użytkownika. Indywidualne dobranie wkładek, wiąże się z tym, że każda stopa jest inaczej wyprofilowana.

Standardowe wkładki w nowych butach narciarskich z czasem dopasują się do stopy użytkownika, jednak do tego czasu stopa będzie przemieszczała się w bucie. Skutkiem tego mogą wystąpić bolesne obtarcia i odciski, które mogą uniemożliwić dalszą jazdę. Co więcej, źle dobrana wkładka przyczyni się do rozwoju i pogłębienia wad stóp.

Poza tym wkładka taka spowoduje szybsze zmęczenie stóp, które najczęściej jest odczuwane po zakończeniu jazdy. Oczywistym skutkiem źle dobranej wkładki w bucie narciarskim są kontuzje – zmęczone, bolące stopy są na nie dużo bardziej narażone.

Bootfitting w butach fischer

Jeśli zdecydowałeś się na zakup butów marki Fischer https://www.krakowsport.pl/pol_m_Sprzet-zimowy_Buty_Buty-Fischer-1633.html warto zadbać o indywidualne dobranie wkładek. Czynność tą nazwano bootfittingiem. Jest on coraz bardziej popularnym zjawiskiem, gdyż wciąż rośnie świadomość narciarzy w zakresie bezpieczeństwa na stoku.

Bootfitting jest wykonywany w profesjonalnych serwisach i obejmuje następujące etapy: zbadanie stóp za pomocą podoskopu, odcisk stopy na specjalnym materiale termoplastycznym stanowiącym wkładkę oraz schłodzenie wkładki.

Jeśli zależy nam na komforcie i bezpieczeństwie jazdy warto wydać 300-400 zł, na profesjonalny bootfitting. W przypadku wystąpienia kontuzji rehabilitacja i zabiegi chirurgiczne są dużo kosztowniejsze.