Odżywka białkowa – czy warto?

Odżywka białkowa to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych i najchętniej kupowanych suplementów diety. Stanowi, podobnie jak mięso, ryby, nabiał, jaja czy warzywa źródło białka, które jest podstawmy mikroskładnikiem odżywczym. Białko jest niezbędne zarówno podczas budowania masy mięśniowej jak i spalania tkanki tłuszczowej, dlatego o suplementację może sięgnąć właściwie każdy aktywny człowiek.

Jakie białko wybrać?

W skład odżywki białkowej (https://swiatsupli.pl/odzywki-bialkowe/) obok białka wchodzą węglowodany, tłuszcz, woda i sole mineralne. Najbardziej skoncentrowane preparaty zawierają 93-98% białka.

Do ich produkcji wykorzystuje się najczęściej pięć rodzajów białek:

  • białko serwatkowe – należy do głównych białek mleka, znajduje się w płynie powstającym po ścięciu mleka, łatwo wchłaniane i szybko trawione, wspomagają regenerację potreningową, występują w postaci koncentratów, hydrolizatów i izolatów,
  • kazeina – kolejne z najważniejszych białek mleka, ze względu na wielkość cząsteczek jest znacznie wolniej trawiona i wchłaniana niż białko serwatkowe, zalecana do spożywania przed snem,
  • białko sojowe – białko zawierające wyizolowane proteiny pochodzenia roślinnego, przyspiesza potreningową regenerację mięśni,
  • białko jaja – zawiera najbardziej optymalną dla człowieka proporcję aminokwasów, bogate w BCAA, znacznie droższe od pozostałych.
  • białko wołowe – pochodzi ze ścięgien i chrząstek, podobna wartość odżywczą do białek roślinnych, niewielka zawartość tłuszczu.

Białka w odżywkach białkowych możemy podzielić na szybkowchłanialne i wolnowchłanialne, co determinuje ich zastosowanie. Do białek szybkowchłanialnych zalicza się białko serwatkowe w postaci izolatu i hydrolizatu, białko sojowe i białko wołowe. Białka wolnowchłanialne to kazeina i białko jaja.

Czy białko jest zdrowe?

W opinii osób nie znających się na suplementach dla sportowców krąży przekonanie, że białko naszpikowane jest zbędą chemią. Tymczasem ten rodzaj suplementu jest niejednokrotnie mniej przetworzony niż wiele produktów spożywczych, po które sięgamy każdego dnia. Oczywiście nadmiar białka może być szkodliwy, gdyż obciąża nerki. Tyczy się to jednak znacznego przekraczania dziennego zapotrzebowania na białko, które jest dostarczane do organizmu również poprzez mięso, ryby i nabiał.