Czym jest i jak stosować BCAA?

Wśród wielu suplementów, które możemy znaleźć w sklepach dla sportowców znajdują się takie, po które sięga wiele osób. Jednym z najpopularniejszych jest BCAA.

Czym jest BCAA?

Skrót ten oznacza aminokwasy rozgałęzione. Są to leucyna, izoleucyna i walina. Aminokwasy te występują naturalnie w pożywieniu, a także w odżywkach białkowych. Jednak ich suplementacja może znacząco przyspieszyć oczekiwane efekty treningowe. Leucyna, izoleucyna i walina wspomagają przyrost beztłuszczowej masy mięśniowej. Są więc dobre zarówno podczas redukcji, jak i w okresie budowania mięśni. BCAA zatrzymuje katabolizm mięśniowy, który często występuje podczas długich treningów i w czasie redukcji. Dodatkowo aminokwasy te wpływają na lepszą regenerację mięśni po wysiłku.

Jak stosować BCAA?

Aminokwasy rozgałęzione stosuje się około 30 minut przed treningiem, jak i po nim. Odpowiednia dawka dla osoby dorosłej to 1 gram na 10 kilogramów masy ciała. Pół porcji przyjmujemy przed treningiem, a resztę najlepiej w ciągu 15 minut po zakończeniu ćwiczeń. Suplement ten znajdziemy pod postacią proszku do rozrobienia w wodzie lub w formie tabletek. W sklepach znajdziemy także BCAA z dodatkiem innych ważnych aminokwasów lub witamin.