Jakie są najlepsze buty trekkingowe? Co powinny posiadać?

Wybór butów trekkingowych to wymagające zadanie, nie można polegać na tym, że jakikolwiek but ze średniej półki cenowej zapewni nam komfort podczas wędrówki lub wycieczki. Przed zakupem należy zapoznać się z głównymi aspektami wyboru butów turystycznych i trekkingowych.

Jakie najlepsze buty trekkingowe do długich, pieszych wędrówek

Temat butów turystycznych jest bardzo istotny, ponieważ odpowiednia para pozwoli Ci cieszyć się wycieczką tak wygodnie i bezpiecznie, jak to tylko możliwe, nie męcząc Twoich stóp i sprawiając, że trudny teren stanie się bardziej dostępny i możliwy do przejścia.

Buty trekkingowe – zacznijmy od zdefiniowania siebie

Buty trekkingowe to wysokie (od kostki wzwyż), specjalistyczne obuwie do chodzenia i wspinania się w trudnym terenie przy każdej pogodzie. Wykonane z materiałów syntetycznych i/lub naturalnych o podwyższonej trwałości i odporności na zużycie. W modelach przeznaczonych do wspinaczki górskiej lub wymagających wspinaczki górskiej, podeszwa może być sztywno zabezpieczona.

Buty, wkładki, sznurowadła

Wiele modeli wyposażono również w wydłużone, anatomiczne sznurowadła zapewniające lepsze wsparcie stopy, lepszą ochronę przed wilgocią, zewnętrzną ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz antybakteryjne mankiety. Podeszwa zewnętrzna (najczęściej specjalistycznego producenta) z głębokim, samoczyszczącym się bieżnikiem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bytów trekkingowych

Aby wybrać odpowiednie obuwie na wędrówkę, należy wiedzieć, jakie warunki są najodpowiedniejsze dla danego typu obuwia. Oczywiście nie ma uniwersalnej recepty. Ogólna tendencja do lżejszego sprzętu i szybszych tras prowadzi do większej popularności butów trekkingowych. 

Wybierz te buty trekkingowe jeśli teren będzie wymagający – skaliste powierzchnie, piargi, małe i średnie kamienie. Buty trekkingowe chronią kostki przed bolesnymi uderzeniami o skały, a kostki przed zwichnięciami. Będzie błotniście i mokro. Jeśli często musisz brodzić w wodzie po kolana, buty nie zapewnią Ci suchości stóp. Jednak mokra trawa, błotniste drogi, częste przekraczanie strumieni i obfite opady deszczu oznaczają, że potrzebujesz butów.