Niezbędnik każdego rowerzysty

Bidon z pewnością należy do grona tych akcesoriów rowerowych, które – z punktu widzenia rowerzysty – są szczególnie istotne. Jest to wykonany z wielu różnych materiałów pojemnik, dzięki któremu można przechować określoną ilość wody, napoju itd. Bidony różnią się między sobą przede wszystkim materiałem wykonania, gdyż to on ma wpływ na ich sposób funkcjonowania.

Klasyczne bidony plastikowe

Najczęstszą, spotykaną odmianą bidonu jest pojemnik wykonany z tworzywa sztucznego. Charakteryzuje się on niewielką masą, możliwością przechowywania wielu różnych płynów, a także ergonomiczną, w pełni bezpieczną konstrukcją. Korzystanie z plastikowych rozwiązań jest niezwykle proste i najczęściej wymaga jedynie otwarcia specjalnego zabezpieczenia. Niestety – jak na plastikowe i różne akcesoria rowerowe przystało – bidon z plastiku nie zawsze jest odporny na działanie czynników temperaturowych. Cecha ta dotyczy zwłaszcza tańszych modeli, które źle znoszą oddziaływanie światła słonecznego i deszczu.

Funkcjonalne bidony stalowe

Bardzo cenione przez rowerzystów są bidony stalowe, które – choć ciężkie – to jednak gwarantują najwyższą trwałość. Co więcej, przechowywane w nich płyny utrzymują swój smak, choć – w przypadku tańszych modeli – może być on nieco metaliczny. Zaletą stalowego bidonu jest też jego odporność na oddziaływania mechaniczne i pogodowe. Niestety ma on też wady. Jedną z nich jest wspomniana wcześniej masa, która skutecznie zniechęca osoby preferujące jazdę wyczynową. Pewnym ograniczeniem jest też dość wysoka cena bidonu, która może być nie do przyjęcia dla kolarzy jeżdżących na rowerze „od czasu do czasu”.

Bidony aluminiowe – na co zwrócić uwagę?

Jakiś czas temu na rynku pojawiły się również bidony aluminiowe, które wyróżniają się niską masą i różnorodnością kolorystyczną. Mało tego – bidony wykonane z aluminium są łatwo dostępne na rynku, a co za tym idzie – ich cena jest bardzo niska. Niestety modele wykonane z tego metalu również posiadają pewne ograniczenia. Niektóre z nich wynikają głównie z właściwości tego metalu. Okazuje się bowiem, że związki aluminium mogą bardzo łatwo przenikać do żywności (w tym do przechowywanych w bidonie płynów), co w praktyce oznacza większe ryzyko przyjęcia szkodliwych substancji do organizmu.

Bidon z aluminium a jego wytrzymałość

Bidony wykonane z aluminium nie należą do najtrwalszych. Ich intensywna eksploatacja może doprowadzić do ich szybkiego zniszczenia, co z pewnością nie zachęci wyczynowców do jego zakupu. Naturalnie – co trzeba przyznać – modele te doskonale znoszą oddziaływanie zewnętrznych zjawisk atmosferycznych, ale za to są dość wrażliwe na bezpośrednie oddziaływania mechaniczne. Należy jednak podkreślić, że pod względem wytrzymałości są one dużo lepsze od swych plastikowych odpowiedników.

Podsumowując, na rynku można znaleźć różne rodzaje bidonów, z których każdy jest przeznaczony do nieco innych zastosowań. Tak czy inaczej, zakup konkretnego modelu należy bardzo dokładnie przemyśleć, gdyż to od niego zależeć będzie jego komfort stosowania.