Buty do wspinaczki, które są najlepsze?

Decydując się na wspinanie warto, pomyśleć o odpowiednim do tego sprzęcie i ubiorze. Jednym z podstawowych elementów w tym rodzaju aktywności fizycznej jest odpowiednie obuwie. Buty wspinaczkowe różnią się między sobą parametrami technicznymi między innymi rodzajem gumy, sztywnością podeszwy, zapięciem i rozmiarem. Wszystko to należy wziąć pod uwagę, jeśli chcemy wybrać najlepsze buty do wspinaczki.

Rodzaj zapięcia – buty wspinaczka

To, jakie zapięcie będą miały nasze buty do wspinaczki, zależy przede wszystkim od naszych preferencji. Nie wszystkim będzie pasować rzep czy też sznurowanie. Trzeba jednak pamiętać, że typ zapięcia wpłynie na ogólne korzystanie z butów wspinaczkowych. Obuwie sznurowane będzie najbardziej stabilne i najmocniej będzie trzymać się stopy. Jednak zakładanie przy tym rodzaju spięcia jest dość czasochłonne.

Natomiast buty wspinaczkowe z rzepem są łatwe w zakładaniu, można nawet w czasie wspinania, jedną ręką poluźnić sobie ten typ zapięcia. Minusem może być to, że rzepy szybciej się brudzą i zużywaj.

W ogólny rozrachunku są wygodne i warte uwagi. Jest jeszcze jeden rodzaj butów i są to baletki, które się najzwyczajniej wsuwa na nogę. Niektórzy obawiają się niestety tego, że ulegną one rozciągnięciu.

Guma w butach wspinaczkowych

To ważny element w tego typu obuwia. Przy wyborze najlepszych butów warto wiedzieć, jaki rodzaj gumy będzie odpowiedni. Miękka guma sprawi, że będziemy lepiej wyczuwać stopnie na ścianie, co przełoży się na precyzje i stabilność.

Jednak będzie ona szybciej ulegać ścieraniu i częściej trzeba będzie wymieniać buty wspinaczkowe.

Pamiętajcie, że przed zakupem warto wybrane buty przetestować, a najlepiej kilka par dla porównania.