Torby rowerowe – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Możliwość spakowania najpotrzebniejszych rzeczy i zabranie ich ze sobą na wycieczkę rowerową jest jednym z ważnych elementów długich, rowerowych wypraw. Swobodne spakowanie, bez konieczności decydowania o tym, do jakich przedmiotów trzeba ograniczyć pakowanie dają dobrze dobrane sakwy rowerowe. Przed ich wyborem warto zastanowić się, do jakich aktywności będą one potrzebne oraz poznać podstawowe elementy, które decydują o ich praktyczności i wygodzie użytkowania.

Rodzaje sakw rowerowych

Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje toreb rowerowych, które różnią się sposobem ich montażu. Pierwszym rodzajem są torby rowerowe, które mocuje się na tylnym bagażniku. Do ich zamontowania konieczne jest posiadanie tylnego bagażnika, a jeśli rower go nie posiada, warto rozważyć jego zakup. Tylne sakwy rowerowe dają możliwość przewożenia sporej liczby rzeczy ze sobą, co jest bardzo użyteczne w przypadku długich wycieczek. Drugim typem są sakwy montowane na kierownicy. Mimo tego, że zmieszczą mniejszą ilość rzeczy, ten rodzaj toreb można swobodnie odpiąć oraz zabrać ze sobą w każde miejsce.

Na co zwrócić uwagę wybierając idealne torby rowerowe?

Decydując się na torby rowerowe należy zwrócić uwagę na ich pojemność. Te które montuje się na bagażniku dają możliwość przewożenia ładunku o pojemności do 80 litrów. Torby montowane na kierownicy mają pojemność do 10 litrów a maksymalne obciążenie w tym przypadku nie powinno być większe niż kilka kilogramów.

torba rowerowa

W przypadku sakw mocowanych do bagażnika warto zwrócić uwagę na system ich mocowania. Wyróżnia się:

– mocowanie na haki,

– mocowanie na paski z rzepami,

– oraz szybki montaż.

Dobrze też, jeśli torby rowerowe są wodoodporne, dzięki czemu przewożone przedmioty nie zamokną nawet podczas jazdy w dużą ulewę.