Jakie wybrać koła rowerowe?

Zakup roweru nie tylko wiąże się z wyborem modelu, koloru czy atrakcyjną ceną pojazdu. Trzeba patrzeć również na techniczne aspekty, takie jak waga roweru, rozmiar ramy, hamulce, które mają kluczowy wpływ na nasze bezpieczeństwo, a także przyjemną jazdę. Szczególnie ważny jest wybór odpowiednich kół , które jak wiadomo, mają różną wielkość i mogą mieć różne zastosowanie ze względu na preferencje, jakimi kieruje się dana osoba.

Jaki rozmiar kół wybrać?

koła rowerowe
  • Większe koła rowerowe charakteryzują się przede wszystkim mniejszym kątem natarcia, wiąże się to z pokonywaniem większych przeszkód znajdujących się na drodze. Takie koła mogą się dobrze sprawdzić do miejskiego zgiełku, ponieważ w łatwy sposób będzie można wjechać np. na krawężnik. Utrzymują również lepszą prędkość, a także ze względu na większą powierzchnię kontaktu z podłożem, z pewnością rower będzie prowadziło się pewniej.
  • Małe koła sprawdzą się dobrze dla dzieci, młodzieży bądź osób o niskim wzroście, ponieważ mogą obniżyć wielkość roweru. Sprawdzą się również dla osób, które lubią dynamiczny styl jazdy. Lepiej uzyskują prędkość ze względu na niższą masę oraz mają uniwersalne zastosowanie.

Każde z powyższych kół rowerowych mają swoje wady, jak i zalety. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać rozmiar do naszego stylu jazdy. Może wydawać się to na początku skomplikowane, natomiast jeśli poznamy własną potrzebę i zapoznamy się bliżej z wielkością kół, wybierzemy odpowiednie dla siebie. Najpopularniejszym zaś rozmiarem kół jest 26”.