Zakup kijków trekkingowych – o czym należy pamiętać?

Wyprawy w góry potrafią dać niezłą szkołę życia stawom w nogach. Kijki trekkingowe stanowią dla nich doskonałe odciążenie, zapewniając znacznie łatwiejsze podejście w górę i lepszą przyczepność podczas schodzenia. Jak wybrać sprzęt, aby był bezpieczny i wygodny?

Po pierwsze – odpowiedni rozmiar

Wiele modeli posiada możliwość wygodnej regulacji, jednak przed zakupem należy upewnić się, że nie trafił nam się jedyny w sklepie model bez niej. Wówczas można przejść do regulacji, która jest kluczowa dla optymalnego zabezpieczenia się na trasie.

Aby kijki nie były zbyt wysokie ani zbyt niskie, regulację należy przeprowadzić od dołu – to jest od jej stopek. Ogromne znaczenie ma również odpowiednia długość pasków podtrzymujących nadgarstki. W celu ich optymalnego ustawienia, należy założyć je i spróbować się przejść, kilkukrotnie zmieniając długość. Cel jest taki, aby nadgarstek był dobrze dociągnięty do kijka, ale jednocześnie nie wywoływał dyskomfortu.

Kijki trekkingowe – koszt

Niestety, na tym sprzęcie trekkingowym nie powinno się oszczędzać. Najtańsze modele zazwyczaj wykonane są z niskiej jakości stopów, które stanowią zagrożenie na trasie. Aluminium o niskiej wytrzymałości może pęknąć podczas opierania się na kijku i doprowadzić do naprawdę groźnego wypadku. Dodatkowo, taki przyrząd zużywa się znacznie szybciej, tym samym generując podwójne koszty, gdy zachodzi konieczność jego wymiany dwukrotnie w trakcie jednego sezonu.

Jako że jest to w głównej mierze kwestia bezpieczeństwa, warto wybrać sprzęt sprawdzonej firmy, stworzony z dobrej jakości metalu. W ten sposób zyskamy sprzęt, który posłuży przez długie lata i nie skoroduje po kilku stycznościach z wodą. Wielu producentów udostępnia informację o właściwościach kijków, dlatego należy dokładnie się z nimi zapoznać przed zakupem.