Piłka nożna dla kobiet – historia

Kobiety nie pozostają dłużne mężczyznom i również prowadzą rozgrywki w piłce nożnej. Na ziemiach polskich kobiety zaczęły uprawiać tą dyscyplinę już na początku dwudziestego wieku. Ich gry miały wtedy charakter wyłącznie towarzyski oraz nieoficjalny. Najczęściej odbywały się pojedyncze mecze, a dużo rzadziej turnieje. Miały one jednak charakter zorganizowanych rozgrywek. We wrześniu roku 1921 w Poznaniu utworzono pierwszy w historii kobiecy zespół piłki nożnej, jako jedną sekcję Towarzystwa Sportowego Unia Poznań. Zdjęcia futbolistek zostały umieszczone w prasie lokalnej.

Astrologia
http://www.wrozbyonline.pl/eksperci/k/7/Astrologia_-_horoskop
Nasi Eksperci odkryją przed Tobą Twoją przyszłość.
Sprawdź czy los Ci sprzyja.

W 1957 roku doszło do meczu pomiędzy Kolejarz Katowice a Czarni Szczecin (4:0). Zapowiadany był jako pierwszy w historii kobiet w Polsce. W trakcie kolejnych lat były organizowane mecze towarzyskie albo pokazowe kobiet. Z kolei w 1971 roku w Szczecinie zorganizowano mecz o Puchar Polskiej Żeglugi Morskiej. W tym meczu reprezentacja Szczecina dała radę reprezentacji Gdańska (5:0). Tygodnik „Prometej”, w tym samym roku, z okazji Dnia Kobiet, zorganizował w Rzeszowie turniej. Zaproszono na nią zespoły reprezentujące Kraków, Lublin, „Ekspres Wieczorny” oraz Rzeszów. Do wzięcia udziału w następnej edycji turnieju w roku 1972 zaproszono mistrza Słowacji, czyli Duklę Presov. Przez wiele następnych lat turnieje stały się najważniejszą imprezą piłkarstwa kobiecego w Polsce.

W 1971 roku w Szczecinie doszło do powstania klubu o nazwie TKKF Mors. Z kolei trzy lata potem w Sosnowcu, z inicjatywy redaktora Jana Zielińskiego oraz działacza OZPN-u Maurycego Wieczorka, utworzono sekcję piłki nożnej kobiet. Miało to miejsce przy drużynie Czarnych. Opiekunami tej sekcji zostali Tadeusz Maślak oraz Irena Półtorak. Do pierwszy damskich klubów możemy także zaliczyć Koronę Kraków, Garbarnię Kraków, Irenę Wrocław, Walter Radom, Telpod Kraków, Polam Warszawa oraz Karolinka Jaworzna Śląska.

Rok 1975 przyniósł pierwsze nieoficjalne mistrzostwa Polski seniorek. Wygrała wówczas drużyna Checz Gdynia. Ponadto Gdynianki wygrywały także w innych edycjach mistrzostw. Rok 1979 stał się przełomowy dla rozwoju piłkarstwa kobiecego w Polsce.

27 czerwca 1981 roku swoje pierwsze oficjalne spotkanie pomiędzy państwami rozegrała żeńska reprezentacja narodowa. 12 lipca 1984 roku nasze reprezentantki zadebiutowały przed własną publicznością i zdobyły pierwszego gola. Mecz odbywał się przeciwko Czechosłowacji, w Piotrkowie Trybunalskim.
Podczas turnieju, 1 października 2001 roku, który odbył się w Berlinie – AZS Wrocław pokonały Hapoel Tel Awiw i tym samym zadebiutowały w nowo stworzonym Pucharze Europy. Z kolei trzy lata później udało im się zdobyć awans do rundy trzeciej.

Jak widać, piłka nożna nie jest sportem tylko i wyłącznie zarezerwowanym dla mężczyzn. Kobiety coraz częściej stawiają na tego typu aktywność fizyczną i nie kibicują biernie przed telewizorem. Niewątpliwie bardzo dobrze, iż piłka nożna rośnie w siłę, ponieważ jest to sport, który niesie za sobą sporo korzyści – zarówno fizycznych oraz jak najbardziej psychicznych.