Jakie są podstawowe zasady grania w piłkę nożną?

Piłka nożna stanowi dyscyplinę, którą bardzo chętnie oglądają mężczyźni, ale też coraz częściej – chcą im w tym towarzyszyć kobiety. Niestety, ale panie być może nie znają się aż w tak dużej mierze na zasadach, jakie panują w piłce nożnej. Warto zatem poznać chociażby podstawy, aby trochę ułatwić sobie aktywne kibicowanie.

Pomoc psychologiczna
https://bezproblemowo.com/
Psychoterapia i porady psychologiczne przez Skype.
Psychiatra internetowy bez wychodzenia z domu.

Na boisku znajduje się jedenastu zawodników, po dziesięć w każdej drużynie w polu gry oraz po jednym bramkarzu, który zajmuje swoje pole. W piłce nożnej możemy wyróżnić trzech sędziów, tak zwanych arbitrów. Jeden ma swoje miejsce na boisku, zaś dwóch jest usytuowanych przy liniach bocznych.

Jeśli chodzi o samą grę, to gra się dwa razy po czterdzieści pięć minut. Jest również czas na przerwę, która z kolei trwa piętnaście minut. Może zdarzyć się również tak, że sędzia doliczy kilka minut dodatkowej gry, za przerwy w trakcie meczu. Przerwy te najczęściej spowodowane są tak zwaną nieczystą grą na którymś z zawodników, czyli nazywaną potocznie faulem.

Sędzia za występujące przewinienie, faul, może pokazać zawodnikowi żółtą albo czerwoną kartkę, Wszystko oczywiście jest zależne od tego, jakie złe zachowanie podczas gry, zostało wykonane. Żółta karta jest swego rodzaju upomnieniem, zaś jeśli zawodnik nazbiera dwie kartki w tym kolorze – schodzi z boiska. Po pokazaniu czerwonej kartki zawodnik musi opuścić pole gry w trybie natychmiastowym.

Rzut karny jest wykonywany wówczas, kiedy dany zawodnik został sfaulowany w polu karnym. Tutaj nie ma różnicy, która osoba z drużyny go wykonana. W czasie trwania meczu można dokonać trzech zmian zawodników z pola, jak i zmiany bramkarza. Zmian tego typu dokonuje trener obserwując ciągle całą grę z boku. Często widząc, że jakiś zawodnik już po prostu nie daje rady lub jego gra pozostawia sporo do życzenia, to jest wykonywana zamiana.

Bardzo często słyszy się także na temat autu. Aut jest wtedy, kiedy piłka wypadnie za pole gry, czyli za linię boiska. Liczy się dotknięcie piłki przez zawodnika – jeśli to on dotknie piłki jako ostatni, to aut zostaje wykonany przez przeciwników.

Spalony – jako najwięjszą zmora do zrozumienia dla dużej liczby kobiet. Spalony występuje wówczas, kiedy piłkarz drużyny przeciwnej znajduje się bliżej linii końcowej boiska niż obrońcy drugiej drużyny – pomijając oczywiście bramkarza. I do niego właśnie ma być kierowana piłka.

Piłka nie może być łapana do rąk ani dotkniętą rękami. Jedyną osobą, która może sobie na to pozwolić jest bramkarz. Jeśli piłka zostanie do niego podana przez zawodnika z jego drużyny, to nie może tego zrobić.

Jeżeli odbywają się zawody w grupach, to nie trzeba wskazywać zwycięskiej drużyny. Za remis dane drużyny otrzymują jeden punkt, z kolei za wygraną trzy punkt, a za przegraną – brak. Jeśli mamy do czynienia z meczem ćwierćfinałowym, finałowym albo półfinałowym, to zwycięzcę należy wyłonić po remisie. Za remis uznaje się czas po 90 minutach. Jeśli dogrywka nie przyniesie oczekiwanego efektu, to należy rozegrać serię rzutów karnych, które ostatecznie pokażą, która drużyna odniesie zwycięstwo.