Historia piłki nożnej

Już od najdawniejszych czasów piłka była kopana. Pierwsze piłki były wykonywane ze zwierzęcych pęcherzy. Współczesna piłka nożna narodziła się w wieku dziewiętnastym na Wyspach Brytyjskich. Od czasów średniowiecza rozwijała się w różnych formach w Anglii oraz Szkocji i zdobywała coraz większą popularność. Temu rodzajowi sportu nie zaszkodziły nawet królewskie zakazy uprawiania gier, które były określane terminem football.

Dermatolog Warszawa
http://evimed.com.pl/dermatolog/
Zespół lekarzy specjalistów, dla których
liczy się medycyna oparta na faktach.

Angielscy uczniowie – to oni najchętniej oddawali się grze w piłkę nożną. Tym samym na początku dziewiętnastego wieku w Anglii zaczęto wprowadzać tą dyscyplinę do szkół prywatnych, ponieważ te zaczęły mnożyć się w dużej ilości. Aby można było rozgrywać mecze międzyszkolne, to postanowiono stworzyć jeszcze raz przepisy tak, aby były jednolite. Pierwsze reguły, które zostały wprowadzone, były zbliżone w kształcie do dzisiejszej gry w rugby. Ustanowiono je w 1848 roku w Cambridge w trakcie meczu w Trinity College.

Za totalny początek piłki nożnej uznano datę 24 października 1857 roku. Powstał wtedy popularny Sheffield Football Club i uznaje się go za najstarszy klub piłkarski na świecie. Zakaz łapania piłki rękami był najważniejszą zasadą, jaka wówczas zapadła. W 1863 roku, czyli sześć lat później, w Londynie przedstawiciele trzynastu klubów zorganizowali się i utworzyli Angielskie Związek Piłkarski. Tym samym zapoczątkowało to narodzenie się najstarszej piłkarskiej krajowej federacji świata. W roku 1871 generalny sekretarz związku zaproponował, aby wprowadzić rozgrywki dla wszystkich osób, które należały do klubów. Ten właśnie sposób doprowadził do zainaugurowania najstarszych narodowych rozgrywek piłkarskich na całym świecie.

Z kolei w roku 1872 powstała druga futbolowa federacja świata, która nazywana była federacją szkocką. Jeszcze w tym samym roku, w Glasgow 30 listopada, doprowadzono do rozegrania pierwszego meczu, który przeszedł do historii. Uczestniczyły w nim Szkocja oraz Anglia. W tym czasie żadna osoba nie strzeliła gola, jednak coroczne starcia najstarszych reprezentacji świata, stały się tradycją. Odbywały się raz w Anglii, a raz w Szkocji. W roku 1879 do tego sporty przyłączyła się także Walia, z kolei w 1882 roku – Irlandia Północna. Dwa lata później cztery kraje brytyjskiej Korony postanowiły, aby rozegrać między sobą Mistrzostwa Wielkiej Brytanii. W grupie tych czterech zespołów każdy podjął rywalizację z każdym. Odbyło się jednak bez rewanżów, punktując za remis jedno oczko, a za zwycięstwo – dwa. Pierwszym mistrzem Wysp został zespół reprezentantów Szkocji. Tym samym wpisała się na trwałe w historię piłki nożnej i można ją nazwać pierwszym piłkarskim teamem świata.

Piłka nożna, można powiedzieć, że jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Coraz więcej osób chce iść w tym kierunku oraz powstało wiele szkółek i klubów, które zachęcają do podjęcia tego sportu. Obecnie mamy także wiele klubów, które stale rosną w siłę. Oglądanie meczów stało się czystą przyjemnością, jak i chyba każda osoba posiada zespół, któremu wiernie kibicuje.