Rower górski — co warto wiedzieć?

Rower górski to zdecydowanie wybór ludzi z pasją do niebanalnych tras oraz marzenie niejednego dziecka. Zachęca do szaleńczych wycieczek i odkrywania ciekawych miejsc. Nie bez powodu są jednymi z chętniej wybieranych typów rowerów. Czego tak naprawdę można oczekiwać po tzw. góralu?

Jak zbudowany jest rower górski?

rower górski

To, co wyróżnia rower górski to przede wszystkim rama. Jest cięższa i masywniejsza niż w innych modelach. Jej waga waha się między 7 a 9,5 kg. Rama jest specjalnie pochylona do przodu, aby podczas jazdy zwiększyć nacisk na przednie koło. Kierownica jest prosta i wąska. Dzięki temu rowerzysta ma swobodny dostęp do wszystkich manetek, a sterowanie jest łatwiejsze. Rower górski nie obejdzie się bez przerzutek. Stosowane są w układzie 3 przednie i 7 lub 10 tylnych oraz 2 przednie i 10 tylnych. Opona jest szersza i z większym bieżnikiem. 

Bezpieczna jazda na tym typie jednośladu wymaga odpowiednich amortyzatorów i hamulca. Amortyzacja może być pełna tzw. full-suspension lub częściowa, czyli hardtail — tylko przednia i softail — tylko tylna. W dobrych rowerach górskich stosuje się zazwyczaj hamulce tarczowe, które zapewniają najlepsze parametry hamowania.

Czy rower górski jest dla każdego?

MTB to zdecydowanie opcja dla osób zdecydowanych i lubiących poszaleć w terenie. Jazda na nim wymaga umiejętności i skupienia, ze względu na dedykowane trasy. Dzięki dostosowaniu do trudnego podłoża rower górski ma zapewnić bezpieczeństwo i ułatwić pokonanie przeszkód na drodze. Ważne w korzystaniu z tego środka transportu jest inwestowanie w wysokiej jakości elementy, gdyż podczas ekstermalnych wypraw będą poddawane dużym przeciążeniom.


Rower górski to idealna opcja dla osób aktywnych. Bez względu na to, czy klient wybierze zwykły MTB, czy mocno zaawansowany typ freeride, jazda na nim na pewno będzie pełna emocji i spełni oczekiwania niejednego pasjonata. Każda wycieczka w terenie będzie miłym wspomnieniem.