Hulajnoga streetowa – czyli jaka?

Jazda na hulajnodze jest coraz popularniejsza. I nie dotyczy to jej wykorzystania jako środka miejskiego i ekologicznego transportu. Chodzi tutaj o sport wyczynowy. Wiele młodych ludzi chce rozwijać swoje umiejętności, dlatego decydują się na zakup sprzętu wyczynowego, który jest do tego dostosowany. A tym samym ułatwia naukę nowych ewolucji i przekłada się na samą przyjemność z jazdy. Jak rodzaj hulajnogi wybrać, by jazda była jak najbardziej efektywna? Sporo zależy od indywidualnych preferencji.

Rodzaj hulajnóg wyczynowych

Hulajnoga wyczynowa to dość ogólna kategoria, tym bardziej że jednym do gustu przypadnie hulajnoga streetowa, innym osobom natomiast dedykowany do jazdy po skateparku. Jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi modelami? 

Przede wszystkim hulajnogi streetowe mają z reguły szerszy deck – czyli blat. Posiada również bardziej prostokątny kształt. Inna jest także wielkość kółek. W przypadku streetowych ich średnica jest większa, niż tych, przeznaczonych na park. Dlaczego? Ponieważ skatepark to najczęściej miejsce, gdzie nawierzchni jest równa i gładka, co ułatwia jazdę. Natomiast jazda po streecie, czyli w przestrzeni miejskiej oznacza sporą różnorodność nawierzchni, od asfaltu, po kostkę brukową, czy beton. Dlatego koła muszą mieć większą średnicę, by jazda była wygodna i bezpieczna.

Jaką hulajnogę wybrać na początek?

Jeśli ktoś nie ma doświadczenia w jeździe wyczynowej, z pewnością dobrym wyborem będzie hulajnoga przeznaczona na park. W dużej mierze dlatego, że taka osoba może zapoznać się z podstawami jazdy, także, jeśli chodzi o ewolucje, w miejscu do tego przeznaczonym. Również znacząca liczba riderów preferuje skateparki, gdzie spokojnie mogą skupić się na rozwoju umiejętności. Tym bardziej, iż są to miejsca bezpiecznie i posiadają szereg ciekawych przeszkód.