Czym cechują się rowery crossowe?

Rower crossowy to popularny wybór wśród miłośników jazdy na jednośladach. Może być stosowany w mieście, jako pojazd wycieczkowy lub sprzęt do treningów cardio. Wyjaśniamy, czym cechują się tego typu rowery.

Rower crossowy – najważniejsze informacje

Według opinii większości rowery crossowe to najbardziej uniwersalne modele tych popularnych pojazdów. Mogą stanowić alternatywę dla samochodów, autobusów i innych środków transportu. Ponadto sprawdzają się podczas weekendowych wypadów za miasto. Co ważne, nie przerażają swoją ceną i każdy może sobie pozwolić na tego typu sprzęt. Ze względu na swoją budowę tego typu rowery zdadzą egzamin na asfalcie, poboczu i ubitych leśnych ścieżkach. Nie są dobrym wyborem w przypadku miłośników jazdy po nieutwardzanych kamienistych drogach.

Jak wybrać rower crossowy?

Przed wyborem idealnego roweru typu cross należy przeanalizować kilka kwestii. Pierwszą z nich jest geometria ramy, która powinna gwarantować wyprostowaną i ergonomiczną pozycję za kierownicą. Jej rozmiar powinien zostać dopasowany do gabarytów użytkownika jednośladu. Poza tym wybierając tutaj rowery crossowe należy zwrócić uwagę na:

  • amortyzację – zazwyczaj są to amortyzatory sprężynowe ułatwiające jazdę po leśnych lub polnych drogach,
  • koła – w większości przypadków ich rozmiar wynosi 28 cali,
  • hamulce – warto postawić na modele wyposażone w v-break,
  • napęd – przedni posiada 3 zębatki, tylni od 7 do 10 tarcz.