Co warto wiedzieć o pompce rowerowej?

Podczas kupowania roweru sprzedawcy zalecają, aby razem z nim nabyć również kilka dodatkowych akcesoriów i przyrządów. Bardzo polecany jest oczywiście kask rowerowy, światła czy też nawet licznik rowerowy. Jak się jednak okazuje, innym często zalecanym dodatkiem do roweru jest pompka. Z jakiego powodu warto mieć taki dodatek, a także czym się kierować podczas jego kupowania? Jak wybrać pompkę do roweru, aby sprawdzała się ona w odpowiedni sposób?

Dlaczego warto mieć pompkę rowerową?

Zanim przejdzie się do tego, jak wybrać pompkę do roweru najpierw trzeba się dowiedzieć, z jakiego powodu jest to w ogóle ważny dodatek. Co sprawia, że powinno się mieć pompę rowerową? W jakich okolicznościach będzie ona przydatna?

Jak każdy doskonale wie, pompka tego rodzaju wykorzystywana jest do pompowania kół roweru powietrzem. Jeśli koła nie będą dobrze napompowane, jazda na rowerze będzie zwyczajnie niemożliwa. Nie każdy rowerzysta jednak wie, że koła wymagają naprawdę dość częstego pompowania. Jak szacują specjaliści, powinno się sprawdzać ciśnienie w kołach i ewentualnie uzupełnić brak powietrza przynajmniej raz na tydzień.

Jak się jednak okazuje, pompka powinna być obecna także podczas jazdy. W każdej chwili opona roweru może zostać przebita przez leżące na drodze szkło czy też inny ostry przedmiot. W takiej sytuacji kluczowe jest posiadanie specjalnego zestawu naprawczego, który pozwoli dotrzeć rowerem do domu, aby naprawić koło. Taki zestaw naprawczy składa się ze specjalnej łatki, która naklejana jest na oponę, a także oczywiście z pompki, która pozwoli uzupełnić brakującą ilość powietrza, dzięki czemu możliwe będzie kontynuowanie jazdy.

Jakie są rodzaje pompek rowerowych?

Jak więc widać pompka do roweru to naprawdę bardzo ważny dodatek dla każdego rowerzysty. Nic więc dziwnego, że jest on tak często polecany przez sprzedawców. Na co jednak należy zwracać uwagę podczas jego kupowania? Jakim cechom pompki trzeba się bliżej przyjrzeć, aby kupić jej najlepszy rodzaj?

Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą sprawa jest to, jaki konkretnie rodzaj pompki się wybierze. Na rynku dostępna jest naprawdę dość spora ilość tego urządzenia. Jednym z podstawowych modeli jest rowerowa pompka ręczna. Jej zaletą jest bardzo mały rozmiar, więc bez trudu taki model można wozić nawet w plecaku. Wadą jest oczywiście to, że napompowanie nią koła wymaga dość sporo wysiłku.

Innego typu bardzo ciekawym modelem pompki jest wersja nożna. W tym wypadku mowa jest o modelu znacznie wygodniejszym w używaniu, ponieważ proces pompowania wymaga użycia nogi, a nie ręki. Co więcej, jest to również pompka o wiele wydajniejsza, czyli pompuje szybciej mniejszym nakładem sił. Wiedzieć jednak trzeba to, że jest ona również dość ciężka, a także na tyle duża, że nie da się jej wygodnie transportować. Zalecane jest więc to, aby była to pompka domowa, która będzie używana do kontroli i uzupełniania powietrza w oponach. Jako pompka awaryjna powinna być natomiast wykorzystywana wersja ręczna, ponieważ sprawdzi się o wiele lepiej.