Na co zwrócić uwagę wybierając odzież do biegania?

Wybór odpowiednich butów i ubrań do biegania to więcej niż połowa sukcesu w uprawianiu sportu. Wiele osób lekceważy artykuły specjalistyczne, sądząc, że ich wysoka cena jest jedynie wynikiem kampanii reklamowej. Nie należy być tak sceptycznym wobec przemysłu tekstylnego – większość współczesnych firm jest partnerami narodowych drużyn olimpijskich i znanych klubów sportowych.

Odzież na cieplejsze pory roku

Profesjonalni sportowcy przez wiele lat treningów wybrali już najbardziej odpowiedni strój do uprawianej przez siebie dyscypliny, ale nasze wskazówki mają na celu pomóc początkującym i tym, którzy nie poświęcili tej kwestii wystarczająco dużo uwagi, aby mogli znaleźć odzież i obuwie o najlepszym stosunku jakości do ceny.

Sport można uprawiać na zewnątrz lub w pomieszczeniach zamkniętych. Bieganie może odbywać się w pomieszczeniach zamkniętych, w halach sportowych ogólnego przeznaczenia lub w specjalistycznych halach sportowych, takich jak hale do jazdy konnej.

Temperatury wewnątrz budynków wynoszą zazwyczaj +16-22°C, dlatego wybierając odzież do biegania na hali, należy stosować się do zaleceń dotyczących biegania na świeżym powietrzu w cieplejszych miesiącach.

Najbardziej komfortowa temperatura do biegania to +16-20 stopni C. W takich warunkach ciało biegacza oddaje wytworzone ciepło do otoczenia, bez potrzeby dodatkowego ogrzewania lub przegrzewania.

Odzież do biegania w niskich temperaturach

Aby czuć się komfortowo podczas zimowego biegu, należy spełnić nie tylko powyższe wymagania, ale także wiele innych. Ćwiczenia fizyczne generują dużo energii, ciało nagrzewa się i poci, a gdy wyschnie, ochładza powierzchnię skóry i zapobiega przegrzaniu organizmu.

Jednak w przypadku kilku warstw odzieży https://dobrenarty.pl/odziez-i-obuwie/odziez-do-biegania/ pot nie może wyschnąć, a ciało nie jest chłodniejsze, więc zbyt mała izolacja oznacza ryzyko wychłodzenia podczas biegu, a zbyt duża – ryzyko przegrzania.