Najważniejsze cechy licznika rowerowego

Choć licznik rowerowy to często już stałe wyposażenie każdego rowerzysty, to jednak niewielu z nich wie, jak się takie urządzenie powinno wybierać. Liczniki kupowane są więc przypadkowo, bez analizy ich możliwość i posiadanych funkcji. Może to doprowadzić nawet do sytuacji, gdy kupi się model bez odpowiedniej ochrony przed wilgocią, co oczywiście w przypadku pierwszego deszczu doprowadzi sprzęt do zniszczenia. Warto więc wiedzieć, na jakie konkretnie cechy zwracać uwagę, gdy kupuje się licznik i czemu należy się uważniej przyjrzeć.

Sposób dokonywania pomiarów

Podstawową sprawą, od której powinno się rozpocząć wybieranie licznika rowerowego, jest to, w jaki sposób ma on dokonywać pomiaru prędkości. W końcu to właśnie jest jego podstawową funkcją.

Na rynku znaleźć można obecnie dwa rozwiązania, czyli licznik opierający się na pomiarach pochodzących z czujnika obecnego na widelcu, a także licznik wyposażony w moduł GPS. Ten pierwszy prędkość wylicza na podstawie prędkości koła, co jest możliwe dzięki zamocowaniu na kole magnesu, a na widelcu czujnika. Czujnik zlicza, jak często i jak szybko następuje zbliżenie do niego magnesu. Drugi model, czyli wersja wyposażona w moduł GPS, ma stałe połączenie z satelitą. Jeśli rowerzysta się porusza, licznik jest w stanie wyliczyć, jak zmieniła się pozycja roweru w stosunku do satelity. Na tej podstawie wskazywana jest aktualna prędkość.

Pomiary i funkcje

Kolejną bardzo ważną sprawą, której koniecznie należy się bliżej przyjrzeć podczas wybierania licznika rowerowego, jest to, jakie będzie on posiadał funkcje i pomiary. Jak wybrać licznik rowerowy pod kątem jego możliwości?

Do zupełnie podstawowych funkcji zaliczyć trzeba oczywiście pomiar prędkości, pomiar przebytej odległości, czas wycieczki, a także wskazywanie aktualnej godziny. Licznik o takich możliwościach zalecany jest do użytku amatorskiego.

Co jednak w przypadku, gdy z licznika korzystać będzie chciała osoba trenująca na rowerze? Jakie powinien mieć on pomiary? W takim wypadku zalecane jest, aby licznik mógł wyliczać średnią prędkość, mógł pokazywać maksymalną prędkość, a także, aby podawał przewyższenia i maksymalną wysokość. Dodatkowo warto wybrać model, który będzie w stanie przebytą odległość podzielić na segmenty i wskazać powyższe parametry jazdy na każdym z nich. Zaawansowane modele mogą również mierzyć kadencję, generowaną moc, wskazywać puls rowerzysty czy też nawet zliczać spalane kalorie.

Na co jeszcze warto zwraca uwagę?

Jeśli chce się mieć dobry model licznika rowerowego, oprócz jego możliwości i funkcji warto się przyjrzeć także temu, jak zbudowane będzie to urządzenie. Na jakie więc jego cechy warto zwrócić uwagę?

Każdy używany zewnętrznie licznik rowerowy powinien być wodoodporny. Jeśli nie będzie posiadał zabezpieczenia przed wilgocią, pierwszy deszcz może go zniszczyć.

Kolejną bardzo ważną cechą takiego urządzenia jest to, w jaki będzie on wyposażony wyświetlacz. Powinien on być maksymalnie czytelny, a także odpowiednio duży. Nie można jednak w tym wypadku przesadzić, ponieważ im większy i lepszej jakości wyświetlacz, tym więcej pobierać on będzie energii z akumulatora.