Czym są narty skiturowe?

Skituring to dyscyplina sportowa, która jest stosunkowo młoda, gdyż pojawiła się w naszym kraju jakieś 20 lat temu. Dziś jest to coraz popularniejsza forma aktywności zimowej, przez co nie ma problemów ze znalezieniem odpowiedniego sprzętu. Najważniejszą jego częścią są narty skiturowe, których posiadanie jest niezbędne, jeśli chcemy zacząć zabawę z tym ciekawym sportem. Czym dokładnie są i jak są zbudowane?

Czym charakteryzują się narty skiturowe?

Narty skitour są przystosowane zarówno do zjazdów, jak i do podchodzenia. Jest to swoiste połączenie funkcjonalności nart biegowych i zjazdowych, tworząc zróżnicowany produkt. Narty te sprawiają, że możemy korzystać z tras poza wyznaczonymi stokami – nie musimy też korzystać z wyciągów. Co jeszcze wyróżnia skitury narty?

Przede wszystkim waga, gdyż są one o wiele lżejsze od klasycznych nart. Ważą one jedynie 1-1,5 kilograma – lekkość ta jest wielkim atutem podczas podbiegania, ułatwiając cały proces.

W skiturach stosowane są specjalnie wiązania, które mogą działać na dwa sposoby – przytwierdzać dokładnie piętę do narty lub pozostawiać dużą swobodę. W ten sposób można uprawiać zarówno podbiegi, jak i zjazdy. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Każde narty skiturowe powinny posiadać również tak zwane foki. Czym są? To pasy specjalnej tkaniny, które układają się w jedną stronę. W ten sposób zapobiegają cofaniu się narty. 

Skituring to nie tylko bardzo przyjemna, ale również szybka wersja poruszania się po zaśnieżonych stokach. Nic dziwnego, że jest to coraz bardziej popularna aktywność.