Rodzaje oświetlenia rowerowego

Obowiązujące przepisy prawne nie konkretyzują dokładnych wymogów oświetlenia rowerowego. Są one bardzo ogólne, dlatego nie trzeba się nimi wcale przejmować, ponieważ zdecydowana większość lampek dostępnych na rynku i tak spełnia wszystkie normy. 

Czym jest oświetlenie rowerowe?

Istotny jest jednak sposób eksploatacji lampek, ponieważ wszystko zależy od tego, gdzie chcemy je przymocować. Swoje wymagania warto przede wszystkim rozważyć zdroworozsądkowo. Jeżeli jeździsz głównie po dużym mieście, które jest dobrze oświetlone to nie ma sensu kupować oświetlenia o mocy tysiąca lumenów. W tym artykule wyjaśniamy jak wybrać oświetlenie rowerowe, które posłuży przez wiele lat. Lepiej wybrać energooszczędny zestaw miejskich lampek rowerowych, który i tak spełni wszystkie wymagania. Należy jednak pamiętać, że to działa w dwie strony, dlatego w trudnych warunkach sprawdzi się jedynie rowerowe oświetlenie o mocy 600 lub 800 lumenów: https://sprint-rowery.pl/oswietlenie-rowerowe. Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, jeżeli jesteśmy w lesie i zapadł zmrok. Niestety bez dobrego oświetlenia ciężko będzie znaleźć drogę do domu. 

Wybór oświetlenia rowerowego

W takich warunkach 800 lub 1000 lumenów to absolutne minimum konieczne do bezpiecznej jazdy. Ekonomiczna lampka w tej sytuacji się nie sprawdzi, ponieważ nie jest w stanie rozświetlić ciemności. Wybierając oświetlenie rowerowe warto się bliżej przyjrzeć kilku parametrom, takim jak na przykład moc oświetlenia, tryby pracy oraz sposób montażu. Jeżeli chodzi o moc oświetlenia to jednostkami, w których wyraża się ilość emitowanego światła są lumeny. Zasada jest taka, że im większa ilość lumenów, tym oświetlenie jest mocniejsze. W miejskich warunkach całkowicie wystarczające powinno być 100 lub 200 lumenów. Dobrej jakości oświetlenie może pracować w dwóch lub więcej trybach. Podstawowe tryby to ciągły oraz migający. Tryb migający służy do zasygnalizowania swojej lokalizacji na drodze innym uczestnikom ruchu drogowego. Mocniejsze modele są niezwykle uniwersalne, ponieważ mogą działać z jedną trzecią lub połową mocy. Nie wszystkie lampki pasują do każdej konstrukcji. Dobrze, jeżeli mocowanie jest proste oraz uniwersalne. 

Sposób montażu

Dużą popularnością cieszy się montaż na gumkę, który jest stosowany nawet przez bardzo doświadczonych rowerzystów. Warto mieć na uwadze, że oświetlenie rowerowe powinno być także wodoodporne. Można też przemyśleć temat całkowitej ochrony przed wodą, ponieważ może się to przydać szczególnie na dużych odcinak. Najważniejszym parametrem dla użytkowników jest jednak czas działania. Energooszczędne modele, jeżeli są dobrze zaprojektowane to mogą działać nawet przez kilkanaście godzin. Dotyczy to jednak trybu oszczędnego, ponieważ w trybie intensywnym lampki działają zazwyczaj kilka godzin. Kluczowy jest także sposób zasilania. Niektórzy rowerzyści preferują zasilanie z prądnicy umieszczonej w przedniej piaście lub z tradycyjnego dynama. Zwykłe baterie oraz akumulatory są przeważnie wykorzystywane przez kolarzy szosowych. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest jednak akumulator ładowany przez USB. Po przeczytaniu artykułu powinieneś już wiedzieć jak wybrać oświetlenie rowerowe.