O czym pamiętać wybierając rower szosowy?

Zakup odpowiedniego roweru szosowego może wydawać się dość dużym wyzwaniem. Ze względu na mnogość dostępnych modeli różniących się poszczególnymi parametrami, wiele osób zastanawia się nad tym, jaki pojazd okaże się korzystnym rozwiązaniem. Do najważniejszych aspektów, jakie należy wziąć pod uwagę zalicza się jakość i dopasowanie do indywidualnego zapotrzebowania. Jak wybrać rower szosowy, który spełni oczekiwania użytkownika?

Szosówki, które warto kupić

Czym powinien charakteryzować się model, który można uznać za dobrą inwestycję? Pojazdy z tej kategorii powinny zostać starannie wykonane przy użyciu wysokiej jakości materiałów. Wiele osób zastanawia się nad tym, na jaką ramę rowerową warto się zdecydować. Poszczególne egzemplarze tworzone są z aluminium lub karbonu. Pierwsze z nich mogą okazać się wystarczająco dobrą opcją dla początkujących kolarzy. Osoby planujące używać sprzętu w długich trasach i jeździć ze znaczną prędkością powinny jednak postawić na modele z włókna węglowego. Tego typu kolarzówki są nie tylko lżejsze, ale też lepiej tłumią drgania.

Na jaki typ roweru szosowego warto się zdecydować? Profesjonaliści korzystają zwykle z modeli aerodynamicznych. Są one szczególnie chętnie wybierane podczas wyścigów. Ich budowa wymusza przyjęcie pozycji, która pozwoli na wyjątkowo efektywną redukcję oporu powietrza. Szosówki typu endurance to rozwiązanie bardziej polecane początkującym. Takie rowery są też chętnie wybierane przez osoby udające się w trasy o znacznej długości. Dzięki odmiennej budowie możliwa jest jazda z nieco bardziej wyprostowaną sylwetką. Może to uchronić niedoświadczone osoby przed bólem i kontuzjami.

Co warto wiedzieć o doborze wyposażenia?

Do najważniejszych elementów wyposażenia należą hamulce i pedały. Dopasowanie tych drugich jest w przypadku rowerów szosowych szczególnie istotne. Pojawiają się tu bowiem pedały wpinane, do których przyczepić można specjalne buty. To ważny aspekt jazdy kolarzówkami, który umożliwia utrzymanie lepszej równowagi. Chroni też przed przypadkowym ześlizgnięciem się stopy, co przy dużych prędkościach jest wyjątkowo niebezpieczne. Zakup takich akcesoriów często zaleca się już początkującym. Osoby, które mają doświadczenie z innymi typami rowerów i nie zamierzają na początku jeździć bardzo szybko, mogą zacząć od pedałów platformowych. Nie będą one wymagały specjalnego przyzwyczajania się.

Dopasowanie właściwych hamulców ma szczególnie duży wpływ na bezpieczeństwo. Osoby jeżdżące w terenie górskim powinny wyposażyć swoje pojazdy w hamulce tarczowe. W przypadku znacznych prędkości i mniej przyczepnej nawierzchni mogą one okazać się korzystnym rozwiązaniem również na nizinach. Takie elementy wyposażenia zwykle posiadają jednak stosunkowo wysokie ceny. Tradycyjne, obręczowe hamulce będą dobrym rozwiązaniem dla początkujących i osób poruszających się rowerem w mniej niebezpiecznym terenie.

Poszukując roweru należy też pamiętać o dopasowaniu go do wzrostu. Dobrany w przemyślany sposób z pewnością będzie opłacalną inwestycją.

Zdjęcie wykorzystane w artykule za zgodą marki to rower szosowy z oferty Sprint-Rowery