Na co zwracać uwagę, kupując kask rowerowy?

Choć kupowanie kasku rowerowego dzięki licznym modelom do wyboru jak te – https://sprint-rowery.pl/odziez-i-obuwie/kaski-rowerowe wydaje się bardzo proste, to jednak szczególnie przed amatorami jazdy na rowerze, kryje naprawdę wiele zagadek i niejasności. Warto więc poznać kilka podstawowych porad dotyczących tego, jak wybrać kask rowerowy i jakie jego cechy szczególnie mocno warto wziąć pod uwagę, gdy taki dodatek do jazdy się kupuję.

Jakie są rodzaje kasków rowerowych?

Zdecydowanie najbardziej podstawową sprawą, o której koniecznie trzeba pamiętać, gdy kupuje się kask rowerowy, to aby dobrać jego rodzaj do własnych potrzeb. Jak się bowiem okazuje, na rynku istnieje kilka różnych modeli, które przede wszystkim różnią się kształtem i zastosowanymi zabezpieczeniami, które rzecz jasna wynikają z tego, jakie jest ich przeznaczenie. Co zatem można znaleźć na rynku rowerowym?

Najbardziej klasyczny i tym samym najczęściej spotykanym rodzajem kasku jest wersja rekreacyjna, która charakteryzuje się uniwersalnym zastosowaniem i można w niej więc bez przeszkód jeździć do pracy, rekreacyjnie po parku, jak i również używać go do jazdy na rolkach lub deskorolce.

Innego typu kaskiem jest wersja szosowa, która przystosowana jest do jazdy na rowerze szosowym. Kształt takiego kasku jest bardzo charakterystyczny, ponieważ posiada bardzo wydłużoną konstrukcję, służącą do stawiania możliwie jak najmniejszego oporu aerodynamicznego, co sprzyja rozwijaniu dużych prędkości.

Ostatnim z wartych uwagi kasków jest model MTB, który wykorzystywany jest do jazdy na rowerze górskim i który przystosowany jest do znoszenia nawet największych uderzeń.

Jak wybrać kask pod kątem konstrukcji?

Bardzo ważną sprawą podczas wybierania kasku rowerowego jest to, jaka będzie jego konstrukcja. Jak się bowiem okazuje, zarówno takie elementy jak skorupa kasku czy też jego wkładka muszą charakteryzować się odpowiednimi cechami użytkowymi. O czym konkretnie mowa?

Skorupa kasku rowerowego musi być przede wszystkim bardzo mocna i odporna na uderzenia/ To na niej spoczywa najważniejsze zadanie, czyli zamortyzowanie uderzenia głową o twardą nawierzchnię.

Drugim istotnym elementem jest wkładka kasku, która odpowiada w głównej mierze za rozpraszanie energii obecnej przy uderzeniu. Co więcej, wkładka musi być również odpowiednio wygodna, ponieważ to właśnie na niej znajdować się będzie głowa w kasku.

Cechy praktyczne kasku rowerowego

Rzecz jasna powyższe elementy nie są jedynymi, na które warto zwracać uwagę, gdy kupuje się kask rowerowy. Oprócz tego, że musi on zapewnić bardzo duży stopień ochrony podczas uderzenia, oraz musi być dodatkowo bardzo wygodny i komfortowy podczas codziennego z niego korzystania. W tym punkcie przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, aby wybierany kask wyposażony był w wentylację, która zapewni stały dostęp świeżego powietrza do głowy. Jest to szczególnie istotne element konstrukcyjny podczas jeżdżenia na rowerze w dużym upale, gdy silne słońce i wysoka temperatura bardzo szybko dadzą w kość każdemu rowerzyście. Możliwość wentylowania głowy poprzez pęd powietrza, bardzo dobrze wpłynie na komfort termiczny jadącego rowerzysty.