Kask rowerowy jako podstawowa ochrona na drodze

Wybierając się w podróż rowerem musimy pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Niektórzy twierdzą, że kaski do roweru nie są im potrzebne – mówią święcie przekonani, że to zbędny wydatek i niepotrzebny dyskomfort. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż głowa jest bardzo narażona na urazy, więc powinniśmy pamiętać o zakładaniu go wtedy, kiedy wybieramy się na przejażdżkę, w szczególności gdy nasza trasa jest bardzo ruchliwa. 

Kask rowerowy, poza swoim pierwotnym zastosowaniem jakim jest ochrona osobista, pełni również rolę wizualną. 

Jakie są rodzaje kasków na rower?

Najczęściej możemy spotkać się z kaskami drogowymi. Są niewielkie, mają wentylacje i aerodynamiczny kształt. Wyglądają całkiem przyzwoicie, a ich cena jest stosunkowo niewielka.

Możemy również trafić na tak zwane „hełmy melonowe”. Nazywają się tak, ponieważ kask ten przypomina melonik. Został zaprojektowany w taki sposób, aby kłaść nacisk na jak największą ochronę głowy. Będzie doskonałym wyborem, gdy osoby poza zwyczajną jazdą na rowerze lubią zastrzyk adrenaliny i wykonują różnego rodzaju akrobacje. 

Enduro poza wyglądem przypominającym melona został wyposażony w daszek chroniąc przy tym skroniową część głowy i potylicę. Posiada również otwory wentylacyjne. Nie nadaje się do zwykłych przejażdżek, chyba że ktoś lubi się bardzo wyróżniać.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Nawet najlepiej wyglądający i dobry jakościowo kask nie uchroni nas przed wypadkiem, jeśli nie będziemy przestrzegać podstawowych zasad poruszania się na drodze. Kask bowiem może nie wystarczyć przy czołowym zderzeniu z samochodem. Dlatego warto go ubierać, lecz pamiętając przy tym, by mieć oczy dookoła głowy.