Rowery dla dzieci – jakie warto kupić?

Wybór pierwszego roweru dla dziecka wcale nie jest taki prosty. Producenci oferują bardzo szeroką gamę produktów. Jak w tym wszystkim się odnaleźć i skąd wiedzieć, który rower będzie najlepszy dla pociechy? Uwagę rzeczywiście należy zwrócić na kilka istotnych szczegółów. Idealnie dobrany rower sprawi, że dziecko będzie chętnie nim jeździło, a co za tym idzie, chętniej spędzało czas na świeżym powietrzu.

Rowerek biegowy – idealny na pierwszy raz

Rower biegowy nie jest prawdziwym rowerem, nie ma nawet pedałów. Mimo wszystko jest to świetna opcja dla najmłodszych, czyli dzieci między 1 a 2 rokiem życia. Jest to fantastyczny czas na pokazanie swojemu dziecku, jak wielką frajdę można czerpać z jazdy rowerem. Małe dziecko korzystając z rowerku biegowego rozwija motorykę oraz zyskuje sprawność równowagi. Aby od samego początku kształtować prawidłowe nawyki – dobrze jest od razu zaproponować dziecku kask. Gdy przesiądzie się na prawdziwy rower, będzie to już niezbędny dodatek. 

Jak wybrać rower dziecięcy z bocznymi kółkami?

Dzieci, które ukończyły 3 lata są już zazwyczaj gotowe by otrzymać pierwszy rower z bocznymi kółkami. Takie rozwiązanie sprawi, że dziecko będzie mogło zaznajomić się z funkcjonowaniem pedałów i całego mechanizmu działania roweru, bez konieczności utrzymywania równowagi. W większości modeli boczne kółka można odkręcić, więc gdy tylko dziecko będzie na to gotowe, w łatwy sposób można to zrobić. Niektóre dzieci bardzo szybko łapią o co chodzi w jeździe na rowerze bez bocznych kółek, inne potrzebują na to więcej czasu. By dziecko mogło komfortowo poruszać się na swoim rowerku najważniejsza jest jedna kwestia – musi on być idealnie dopasowany do danego dziecka. 

Skupmy się na wzroście

Wzrost dziecka to jeden z najważniejszych parametrów jakie należy wziąć pod uwagę wybierając rower. Większość producentów przy każdym modelu roweru podaje ramy wiekowe dla którego jest on przeznaczony. Nie można się jednak tym tak dokładnie sugerować. Każde dziecko rośnie w nieco innym tempie. Rower musi być dostosowany więc nie do wieku a do wzrostu dziecka. Wybierać można przede wszystkim spośród różnych rozmiarów kół, ale również ram rowerowych. Rowerki z kółkami bocznymi są sprzedawane klasycznie w rozmiarze kół 16″. Są to jedne z najmniejszych rowerków. Dla dzieci, które są wysokie, ich wzrost przekracza 110 cm, warto przemyśleć zakup roweru z kołami w rozmiarze 20″. Koła o rozmiarze 24″ to najczęściej wybierany rozmiar dla dzieci idących do I Komunii Świętej – czyli w wieku około 10 lat. Im lepiej dobrany rower, tym większa przyjemność z jazdy na nim. Szczególnie dla małych dzieci jest to niezwykle istotne – tutaj rolę gra każdy centymetr. Jeśli rower będzie zbyt mały lub zbyt duży, dziecko szybko męczyć się będzie jazdą na nim, a co za tym idzie, może łatwo zniechęcić się do takiego rodzaju aktywności fizycznej. Warto wybrać model, który umożliwia regulację wysokości siodełka. Dzieci rosną tak szybko, że nawet co kilka miesięcy trzeba dokładnie dopasowywać jego wysokość to wzrostu dziecka.