Narty damskie – czym się różnią od modeli dla mężczyzn?

Osoba, która zastanawia się nad kupnem pierwszych nart, może nie wiedzieć, dlaczego producenci wprowadzili inne modele nart dla kobiet i mężczyzn. Jakby nie było w niedalekiej przeszłości najważniejszym kryterium, na podstawie którego dobierano narty był wzrost.

Narty dopasowane do budowy ciała

Odpowiedź jest bardzo prosta. Producenci wprowadzili modele nart skierowane wyłącznie do mężczyzn lub kobiet ze względu na różnice w budowie ciała. Nikt nie ma wątpliwości, że postura kobiet jest inna niż mężczyzn. Nie chodzi tylko o wzrost i masę mięśniową, kwestie które mogą być w skrajnych przypadkach dyskusyjne, ale też sposób rozstawienia miednicy oraz o rozłożenie środka ciężkości. Zarówno rozstawienie miednicy, jak i rozłożenie środka ciężkości w przypadku kobiet i mężczyzn zawsze są odmienne! Dlatego producenci zdecydowali się na wprowadzenie nart uwzględniających te różnice.

Czym się od siebie różnią?

Wspomniane wyżej różnice w budowie ciał sprawiają, że narty damskie są nieco inne niż narty męskie. Najważniejszą rozbieżnością w przypadku nart damskich jest ich taliowanie! Dodatkowo sprzęt skierowany do pań zwykle posiada wiązania przesunięte do przodu. Na co jeszcze powinno się zwrócić uwagę?

Warto też zwrócić uwagę, że są one bardziej miękkie tak, aby przy użyciu niewielkiej ilości siły fizycznej można było łatwo skręcać. Nie zmienia to jednak faktu, że narty damskie są stworzone przy użyciu tych samych materiałów i technologii, z jakimi ma się do czynienia w przypadku modeli dla mężczyzn.