Czy lampki rowerowe to obowiązkowy element roweru?

Wiele się mówi na temat tego, jak niebezpieczne bywa jeżdżenie na rowerze. Nie da się bowiem ukryć, że rowerzysta w przypadku zderzenia z samochodem lub nawet z innym rowerzystom, jest na bardzo słabej pozycji. Powoduje to, że przepisy starają się jak najlepiej zabezpieczyć każdego rowerzystę odpowiednimi wymaganiami co do wyposażenia roweru. Czy tak podstawowa rzecz, jak lampki rowerowe jest obowiązkowa?

Dlaczego warto mieć lampki rowerowe?

Jak każdy doskonale wie, czy to jadąc rowerem, czy też samochodem, kluczowe jest nie to, co my widzimy my, tylko czy aby na pewno widać nas. Dlaczego też krytycznie wręcz ważne jest to, czy jadąc na rowerze, jesteśmy odpowiednio widoczni dla innych uczestników ruchu. Ważnej jest bowiem to, aby nie tylko starać się zabezpieczyć swoje ciało przed skutkami wypadku, lecz aby do niego po prostu w ogóle nie dopuścić. A to właśnie zapewniają odpowiedniego rodzaju lampki rowerowe.

Czy posiadanie lampek rowerowych jest obowiązkowe?

Wiele jest takich elementów wyposażenia roweru, które, choć nie są obowiązkowe i wymagane przez prawo, to jednak posiadanie ich jest objawem zdrowego rozsądku. Można tak powiedzieć o liczniku rowerowy czy też oczywiście o kasku rowerowym. Pytanie tylko brzmi, czy tak samo można powiedzieć o oświetleniu? Jak się okazuje nie do końca, ponieważ posiadanie odpowiedniego oświetlania rowerowego jest obowiązkowe. Brak lampek z przodu roweru oraz z tyłu, będzie powodowało nie tylko bardzo duże zagrożenie, lecz jednocześnie będzie obarczone mandatem karnym, sięgającym nawet 500 złotych.