Czekan – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Turystyka wysokogórska zdecydowanie nie należy do najbardziej bezpiecznych sposobów spędzania wolnego czasu. Jednak piękne widoki, adrenalina zdecydowanie powodują, że coraz więcej osób chętnie decyduje się na taką właśnie formę aktywności. Trzeba jednak się do niej odpowiednio przygotować, chociażby poprzez wybór odpowiedniego czekana dostępnego ze sklepu PolarSport.

Czym jest czekan?

Co to w ogóle jest ten czekan? Otóż wyglądem przypomina on nieco dość specyficzny młotek. Składa się w skrócie z długiego styliska i dzioba, który wbijany jest w lód i śnieg, aby zapewnić większą przyczepność turyście. Generalnie ma on poprawić bezpieczeństwo w górach oraz umożliwić w ogóle pokonanie niektórych szlaków.

Kiedy przydaje się czekan?

Kiedy będzie potrzebny taki czekan? Zasadniczo nie w każde góry trzeba koniecznie go brać. Jeśli są to proste szlaki, nie na otwartych graniach, niskie góry, łagodne stoki, to czekan raczej się nie przyda. Jednak jeśli pojawiają się skały, otwarte przestrzenie, strome zbocza, wąskie szlaki – tu już czekan będzie koniecznością.

Jak wybrać czekan?

Czym kierować się podczas jego wyboru? Zasadniczo przede wszystkim należy kierować się aktywnością, do jakiej będzie on przeznaczony. W tym wypadku najlepsze będzie dokładne określenie, co będziemy robić w górach. Na potrzeby skituringu najlepiej sprawdzają się dość proste czekany o małej ilości ząbków. Inaczej jednak będzie w przypadku czekanów do wspinaczki wysokogórskiej. Tu już bowiem konieczne będzie zastosowanie naprawdę całkiem mocno zakrzywionych z wieloma ząbkami. Już nie mówiąc o tym, że zazwyczaj akurat do wspinaczki wysokogórskiej to nie wystarczą tylko i wyłącznie dwa czekany. Na potrzeby turystyki wysokogórskiej sprawdzą się czekany niejako pośrednie między tymi dwoma.

Ważna jest także jego długość musi on sięgać do połowy łydki przy ręce trzymanej luźno, chwytającej czekan w połączeniu styliska z dziobem. Za długie albo za krótkie czekany będą najzwyczajniej w świecie niewygodne bardzo i nieprzyjemne.