Cechy spodni trekkingowych

Spodnie trekkingowe, jako spodnie do zadań specjalnych, muszą spełniać specjalne kryteria. Ważnymi cechami jest solidność wykonania, wiatroochronność i wodoodporność, ale i zdolność do odprowadzania wilgoci i ciepła. Nie bez znaczenia pozostaje także wielkość i rozmieszczenie kieszeni.

Jak wybrać spodnie trekkingowe?

Głównym kryterium wyboru spodni trekkingowych powinno być miejsce i czas wędrówki. Nie można mieć jednych spodni do wszystkiego. Szczególnej uwagi wymaga wybór spodni na wędrówki zimą oraz długie wyprawy w miejsca szczególnie odludne.

Jeżeli wędrówka nie ma odbywać się zimą lub w porze deszczowej, najlepiej wybrać takie spodnie, które zapewniają dobry przepływ ciepła i wilgoci, czyli dobrą oddychalność. Takie spodnie nawet gdy zamokną, schną błyskawicznie. Producenci odzieży sportowej zazwyczaj szyją swoje spodnie z materiałów takich jak poliester, elastan czy nylon, bądź połączeń tych włókien z bawełką. Aby chronić się przed wilgocią i wiatrem można wybrać spodnie trekkingowe (https://www.polarsport.pl/odzie/spodnie/spodnie-trekkingowe.html) pokryte cienką warstwą wosku. To dodatkowe zabezpieczenie czyni spodnie uniwersalnymi. Jednak na wyprawy zimą należy bezwzględnie wybierać spodnie softshellowe.

Takie kryterium wyboru spodni jak kieszenie może wydawać się nieoczywiste. Ta cecha nie pozostaje jednak bez znaczenia. Duże, zapinane kieszenie przydatne są szczególnie podczas długich, wielodniowych wycieczek. Można w nich zmieścić mnóstwo przydatnych akcesoriów. Spodnie do wspinaczki powinny mieć natomiast kieszenie głębokie, z łatwym dostępem.